Keman:Suzuki Metodu

Tarih

04/07/2023

Saat

15:00

Etkinlik Lokasyonu

İcat Ağacı Akademi

Suzuki Metodu Keman Ders

Öğrencilerim için bir saatlik dersimizde, 30 dakikalık toplu dersimizden sonrasında ya da öncesinde, öğrencilerime özel 30 dakikalık bireysel ders sunuyoruz. Toplu dersimizde, öğrencilerimiz temel teknikleri öğrenirken, bireysel derslerimizde, öğrencilerimizin yaratıcılığını ortaya çıkarmak için daha spesifik teknikler ve ipuçları veriyoruz. Bu şekilde, öğrencilerimiz dolu dolu ve keyifli bir saatlik eğitim alıyorlar.

 

Suzuki metodu; Japon müzisyen, pedagog ve eğitimci olan Dr. Shinichi Suzuki tarafından öğretim metotları ve felsefesi üzerine geliştirilen bir müzik eğitim sistemidir.
Özellikle çocukların doğru şeyleri iyi öğrenmelerini ve eğitim yoluyla müzik öğrencilerinin karakterini geliştirmelerini hedefleyen Shinichi Suzuki, her yaştaki bireylerin yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak için Suzuki felsefesini geliştirdi.
Metodun felsefe ve ilkeleri:
Suzuki Metodu (Suzuki Talent Education) müzik öğretim yöntemini, çocuğun gelişimini kucaklayan bir felsefeyle birleştirir. Suzuki’nin yol gösterici olan “önce karakter sonra yetenek” ilkesi ile yeteneğin doğuştan olmadığını ve geliştirilebileceğini savunan Suzuki, aşağıda sıraladığımız prensipleri çocuklara aşılamayı hedefledi.

Her çocuk başarabilir
Suzuki metodunda herhangi bir yaş sınırı bulunmamakla beraber, 3 yaşından itibaren çocuklarda müzik eğitimine başlanabilir. Çocuklar erken yaşlarda, aynı anda birden çok alanda gelişim gösterirler ve gelişimleri hızıdır. Bu nedenle Suzuki eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar hızlı ilerleme kaydedilir.
İzleyerek öğrenme
Özellikle başlangıç seviyesindeki öğrenciler, pratik yapmak için yeterliliğe sahip olmayabilir. Görerek öğrenmenin sonucunda hem öğrencinin özgüveni pekiştirilir hem de öğrenmek istediği olgu hakkında fikir sahibi olması sağlanır.
Dinleyerek öğrenme
Öğrenciler bir eseri çalmayı öğrenmeden önce onu dinlerler. Suzuki, dinlemenin önemi üzerinde fazlaca durmuştur. Çocukluk dönemindeki anadili öğrenme süreçleri, enstrüman eğitiminde de büyük öneme sahiptir. Uzun süren dinleme ve eğitimlerin ardından öğrenci, kendi çıkardığı sesleri ve müziği ifade edişini dinleyerek, enstrümanını müzikal bir biçimde çalmaya başlayacaktır.
Mükemmel hakimiyet
Suzuki metoduyla eğitim alan öğrenciler bir esere önce işitsel olarak hakim olurlar. Ardından gelen nota eğitimi, teknik ve müzikalite sonucunda çalışmanın başlangıcı olarak değerlendirilen ezberden(kulaktan) çalma öğretilir.
Ortak repertuar
Suzuki metodu, bölücülüğü değil bütünlüğü temel alan bir öğretim şeklidir. Kısaca aynı enstrümanı çalan bütün öğrenciler için ortak bir repertuar oluşturulmuştur. Böylece, her bir öğrenci grup derslerinde yer alabilir. Topluluk karşısında çalma, kişisel özgüven ve birlik bilinci öğrenciye aşılanmış olur.
Grup çalışması
Suzuki metodu içerisinde bireysel müzik dersleri de mevcuttur ama ana anlayış toplulukla çalma ve birliktir. Öğrenciler eğitim ve tekrarlarda kalabalık gruplar içerisinde bir oluşumun parçası olmayı ve senkronizasyonu öğrenirler.
Topluluk karşısında çalmak
Bu ilke sayesinde öğrenciye sahne heyecanını yenme, olası hataları önleme ve kişilik özgüveni kazanma konularında destek olunur. Ayrıca öğrenci bölgesel ya da ulusal organizasyonlarda çalma ve kendini geliştirme şansı yakalar.
Ailenin ilgisi
Suzuki metodunda ailenin etkisi büyüktür. Aile, eğitimler sırasında çocuğa manevi destek sağlamalı, eğitmenle iyi iletişim kurmalı hatta derslere katılarak enstrüman hakkında bilgi edinmelidir.
Çalışmak

Suzuki felsefesine göre, çocuklar kendi anadillerini her gün konuştukları için ustaca kullanır hale gelirler. Öyleyse müzik için de her gün çalışma yapılmalıdır.
Eğitimli öğretmenler
Suzuki öğretmenleri sadece enstrüman çalabilmenin ötesinde “öğretmek için eğitilmiş” kişilerdir. Eğitmenlerin aldıkları eğitimler çok aşamalıdır ve Suzuki eğitmenleri repertuarın tamamını öğrenip çalabilmekle yükümlüdürler. Eğitim küçük yaş gruplarına da verilmesi nedeniyle çocuk psikolojisi ve öğrenme güçlükleri gibi alanlarda da bilgi sahibi olmak durumundadırlar.

Geçmiş Etkinlik

Etkinlik Lokasyonu

Kontenjan 30 (30 Kaldı)
  • İcat Ağacı Akademi
  • Sahrayı Cedit, Kireçhaneler Sk. No:6, 34734 Kadıköy/İstanbul
  • İstanbul

Tarih/Saat

  • 04/07/2023 15:00   -   30/08/2023 16:00
Paylaşın
TAKVİME EKLEYİN

Giriş Yapın

Geçersiz e-posta adresi.

Şifre sayı ve harf içerecek şekilde en az 6 karakterden oluşmalıdır. En az bir sayı içermelidir.

Bilgileriniz yalnızca siparişlerinizle ilgili işlemleriniz için kullanılacaktır.
×